Komunikat ze strony Hyperreal odnośnie korzystania z Facebooka

Opublikowane: 2021-08-01

Witamy wszystkich!

Apelujemy do Was, byście nie korzystali z Facebooka w celach dyskusji nt. substancji psychoaktywnych lub ich użytku! Powodów ku temu jest kilka:

  • Facebook od dłuższego czasu jest platformą dostaw reklam – zapewne spotkał(aś/eś) się już ze stwierdzeniem że „użytkownik jest produktem Facebooka sprzedawanym reklamodawcom”. Facebook jest firmą for-profit, czyli jedynym celem ich egzystencji jest gaża Marka i jego ekipy.
  • Z powyższego powodu, wszystko co robisz na Facebooku służy tylko i wyłącznie do sprofilowania Ciebie i Twoich zainteresowań, by celniej dostarczać reklamy od klientów Facebook Inc.. Algorytmy śledzące słownictwo rozpracowują, o czym mówisz najczęściej i dopasowują Twój profil do target audience reklamodawcy. Ten system może być zhakowany dla osiągania celów innych, niż marketing – czego udowadnia sprawa Cambridge Analytica.
  • Co więcej, posiadanie konta na Facebooku jest dzisiaj brane niemal za oczywistość. Jeśli ktoś będzie chciał się czegoś o Tobie dowiedzieć – to do sprawdzenia tego źródła na 100% będzie próbował dotrzeć. Możesz to ograniczyć poprzez ustawienia prywatności, hasła i blokady – jednak jeśli te dane tam są: to ostatecznie można się do nich dokopać.
  • No i warto zaznaczyć, że Facebook walczy z anonimowością użytkowników: nierzadko wymagając dokumentów poświadczających tożsamość, oraz zamykając konta wyłącznie ze względu na ich "nieautentyczność".

Stąd zalecamy jak na wstępie: nie korzystajcie z Facebooka do dyskusji na temat substancji psychoaktywnych! W ogóle korzystajcie z niego jak najmniej!

W stosunku do tematyki obejmowanej przez Hyperreal: staramy się stworzyć dla Was ekosystem, który w sposób anonimowy/pseudonimomy pozwoli Wam komunikować się i publikować bezpiecznie i bez szans na "nakaz udostępnienia informacji" od służb. Od selekcji artykułów prasowych poświęconych tej tematyce, przez forum, blogi i czat: dajemy Wam pełną możliwość ominięcia Facebook Inc. i ich eksploatacji Waszej uwagi.

Wspierajcie portale poświęcone konkretnym tematykom! Nie poddawajcie się "lenistwu jednej apki" – bo wszyscy (jak Chińczycy, z ich WeChatem) skończymy pod pełną kontrolą Zuckerberga, czy też jego następcy (którym równie dobrze mogą być konsorcja rządowe).

Zostańcie z nami. Przekażcie ten apel.
Ochrońcie siebie i swoich przyjaciół.
Nie dajcie się eksploatować.

Pozdro!